dziecko jedzace owoce w szkole

Brak apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka

Wraz z rozwojem fizycznym dziecka, następuje równolegle rozwój psychologiczny i społeczny. W czasie, gdy wzrost i waga malucha systematycznie się powiększają, nabywanie umiejętności społecznych, jakimi są dla przykładu poprawne kontakty z rówieśnikami lub znajomość zasad zachowania w miejscach publicznych, nie odbywa się mechanicznie i bezwiednie. W taki sam sposób działa poznawanie swoich możliwości psychologicznych – odczuć, chęci, preferencji. Dzieci w każdym etapie swojego rozwoju, od okresu niemowlęcego, aż po okres dojrzewania, uczą się zasad, podejmowania decyzji, dokonywania właściwych wyborów oraz odpowiednich interakcji społecznych. Jaki związek z rozwojem społecznym i psychicznym ma chęć do jedzenia? Czy apetyt u dziecka może się rozwijać, lub zaburzać, poprzez określone przyczyny? Jak radzić sobie z niejadkiem?

Dlaczego nie chce jeść?

Problemy z apetytem, chęcią jedzenia, mogą pojawić się w różnym wieku. Najczęściej spotykamy się z nimi w czasie, gdy dziecko rozpoczyna przygodę z przedszkolem. Niechęć do jedzenia może objawiać się z powodu trudności w relacjach grupowych lub niechęci poznawania nowych smaków. Przyczyną może okazać się też nadmiar cukru w diecie, produktów bogatych w tłuszcz, nieregularność posiłków oraz częste podjadanie słodkich przekąsek, pomiędzy posiłkami. Dzieci, które piją dużo soków, mogą mieć osłabiony apetyt, gdyż soki owocowe posiadają wiele cennych substancji odżywczych. Przyczyną braku apetytu u dzieci przedszkolnych i szkolnych mogą być pasożyty układu pokarmowego, które skutecznie ograniczają chęć do jedzenia. Gdy wszystkie przyczyny zostały wykluczone, a u dziecka wciąż występuje problem braku apetytu, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać zalecone badania. Niechęć do jedzenia u nastolatków może być spowodowana chęcią osiągnięcia bardzo szczupłej sylwetki. Takie sytuacje bywają niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dzieci, mogą prowadzić do groźnej anoreksji lub bulimii. Niechęć do jedzenia, spowodowana strachem przed przytyciem oraz ciągłe dążenie do osiągnięcia jeszcze szczuplejszej figury, powinno być powodem do reakcji na problem. W wielu grupach wiekowych, problem braku aktywności fizycznej, zwłaszcza na świeżym powietrzu, spowodowanej rozwojem urządzeń elektronicznych, może być przyczyną osłabienia apetytu.

Powodów braku apetytu u dzieci może być wiele, jednak, gdy sytuacja ma miejsce, warto zareagować, ustalając przyczynę stanu, aby nie doprowadzić do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *