sport rodzinny

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna wśród dzieci ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Nie a znaczenia rodzaj aktywności ruchowej, istotne jest, aby dziecko każdego dnia miało styczność z aktywnością fizyczną minimum 60 minut.

Możliwość gry na konsoli, korzystanie z internetu, często zmęczenie rodziców sprawiają, że trudno jest o regularną aktywność ruchową wśród najmłodszych. Taka sytuacja jest niestety niekorzystna dla młodych organizmów. Brak odpowiedniej koordynacji ruchowej, problem otyłości i z czasem kompletna niechęć do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Jednak każdy zdroworozsądkowo myślący rodzic powinien spróbować zachęcić swoje dzieci do regularnej aktywności fizycznej. Jak to zrobić? Jak skutecznie próbować zaszczepić w dzieciach miłość do sportu? Jakie metody będą skuteczne i pozwolą odnieść sukces?

Świecić przykładem

Dzieci chętnie biorą przykład z rodziców. W pewnym okresie życia to właśnie rodzice są dla dzieciaków przykładem do naśladowania. Dlatego ważne jest zachęcać praktyką, a nie teorią. Jakiekolwiek pogadanki o zdrowym trybie życia na nic się nie zdadzą. Dziecko musi widzieć, że rodzice są aktywni fizycznie, że regularnie uprawiają sport.

Nic na siłę

Największym błędem rodziców jest zmuszanie dziecka do uprawiania sportu. Niezdrową sytuacją jest „przelewanie” na dzieci swoich niespełnionych ambicji. Wystarczy znaleźć przykłady, kiedy to tata uważa, że jego syn będzie znakomitym piłkarzem, mimo że maluch nie przejawia ochoty i talentu do gry w piłkę nożną. Zmuszanie dziecka do podejmowana jakiejkolwiek aktywności fizycznej przynosi zupełnie odmienne skutki od zamierzonych.

Niech dziecko samo decyduje

Dzisiaj piłka nożna, za miesiąc jazda na rowerze. Dzieci mają tendencję do częstych zmian, szybkiego nudzenia się. Dlatego nie może dziwić, że raz chce być piłkarzem, a kilka tygodni później odrzuca piłkę i wybiera rower. Nie powinno się powstrzymywać dziecka od możliwości korzystania z różnych form aktywności fizycznej. Od częstych zmian. Każde dziecko powinno czerpać przede wszystkim przyjemność z uprawianego sportu.

Sport to zdrowie, ale nie zawsze

Pamiętajmy o zdrowiu naszych dzieci. Naturalnie, regularna aktywność fizyczna jest dla nich korzystna. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić stan zdrowia dziecka, skonsultować się z lekarzem. Wszystko po to, aby nie było żadnych przeciwwskazań do uprawiania konkretnego sportu.

Systematyczność to podstawa

Niezależnie od rodzaju aktywności fizycznej, trzeba pilnować regularności treningowej. Uczyć od najmłodszych lat systematyczności, przykładania się do wykonywanych zadań. Dzięki temu sport stanie się stałym punktem w życiu, równocześnie ma to przełożenie na inne dziedziny życia i późniejszych zachowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *