trening na siłowni

Dla kogo jest kulturystyka?

Sport jest dobry dla każdego! Czy to prawda? Oczywiście, że tak. Musimy jednak pamiętać, że wysiłek fizyczny pomaga nam tylko wtedy, gdy jest wykonywany poprawnie. Kulturystyka to ćwiczenia fizyczne mające na celu poprawienie siły i wzrost mięśni. Najczęściej jest trenowana na siłowni, nierzadko z dużym obciążeniem. Dlatego właśnie szczególnie w tym sporcie niezwykle istotne jest poprawne wykonywanie każdego ćwiczenia. Nawet niewielkie błędy mogą prowadzić do poważnych i bolesnych kontuzji.

Jak zacząć przygodę z kulturystyką?

Na pewno powoli! To zasada numer 1. Jeżeli dopiero planujesz rozpocząć regularne treningi, lepiej wybierz w pierwszej kolejności coś mniej wymagającego. Najlepsze będą ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz cardio, które pomogą ci wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Przy treningach kulturystycznych mocno narażony na kontuzję jest bowiem kręgosłup, dlatego silne mięśnie tułowia pełnią kluczową rolę.

Zasada numer 2: Nie samemu! Nie oznacza to, że musisz od razu wynajmować trenera personalnego. W internecie można znaleźć wiele profesjonalnych filmików instruktażowych, pokazujących jak poprawnie wykonać dane ćwiczenie. Pomocne na pewno okażą się również inne osoby trenujące na siłowni. Pamiętaj – nie bój się pytać i prosić o pomoc. Oni też kiedyś zaczynali i mieli podobne wątpliwości. Nie zapominaj, że tu chodzi o twoje zdrowie!

Czy kobiety też mogą trenować?

Oczywiście! Mimo że kulturystyka to sport zdecydowanie bardziej kojarzący się z mężczyznami, kobiety również mogą z powodzeniem podjąć się tego sportu. Jednak nie oszukujmy się. Kobiety nigdy nie będą w stanie osiągnąć wyników takich jak przedstawiciele płci przeciwnej, a efekty będą przychodzić wolniej. Mimo to nie warto się poddawać, bo trening pozwoli wyrzeźbić wspaniałą sylwetkę i znaczą siłę fizyczną.

Jakie przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniami do treningu kulturystycznego są na pewno wszelkie problemy ze stawami, szczególnie kolanowymi. Nie zaleca się też podobnych ćwiczeń pacjentom z chorobami kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *