silownia w domu

Domowa siłownia – jak ją urządzić ?

Siłownia w domu to jeden z lepszych pomysłów w walce o utrzymanie dobrej kondycji. Jeśli nie mamy czasu na dojazdy do klubu fitness lub chcemy ćwiczyć o każdej porze, warto stworzyć takie miejsce we własnym mieszkaniu. Wbrew pozorom nie jest to trudna sztuka, a korzystne ceny przyrządów jeszcze bardziej zachęcają do tego. W tym artykule prezentujemy krótki poradnik, który pomoże w aranżacji takiego pomieszczenia.

Lokalizacja siłowni w domu

Odpowiednim miejscem na siłownie będą pomieszczenia zlokalizowana nastroju domu tak, aby nie przeszkadzać innym domownikom oraz aby oni nie przeszkadzali nam. Ważna jest możliwość wpuszczenia świeżego powietrza oraz dostęp światła dziennego. Dobrze też, aby pomieszczenie było w miarę możliwości jak największe.

Jakie sprzęty warto wybrać ?

Wybór odpowiednich sprzętów to jeden z ważniejszych czynników dobrej siłowni- nawet domowej. Pierwszym przydatnym urządzeniem może być rower stacjonarny. Na rynku dostępne są trzy wersje — mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny. Pierwszy z nich to najtańsza opcja, w której za obciążenie odpowiada fizyczny mechanizm. Wydawany cichy odgłos w czasie regularnych i dłuższych treningów może być nieco deprymujący. Jest to rozwiązanie dla osób, które nigdy wcześniej nie używały takiego sprzętu lub jeżdżą na nim rzadko. Rowery magnetyczne to złoty środek między ceną, która wynosi od 500 do 2000 zł a jakością. Duży stopień regulacji i bezgłośna praca dają bardzo dobry efekt. Elektromagnetyczne rowery pozwalają zmieniać obciążenie, nie zsiadając z siodełka. Mają też liczne programy treningowe. Warto w nie zainwestować, jeśli traktujemy domową siłownię profesjonalnie.

Bieżnia to kolejny sprzęt warty uwagi. Dostępne są 2 rodzaje — mechaniczny, w którym trzeba samodzielnie rozpędzić bieżnię oraz elektryczny, w którym to silnik odpowiada za pracę urządzenia. Pierwsza opcja jest najtańsza i kosztuje ok. 200-400 zł, ale wersja elektryczna posiada amortyzację i większy zakres możliwych ustawień. Warto zatem zainwestować w drugi rodzaj bieżni. Dodatkowymi urządzeniami, które można wprowadzić do domowej siłowni to gumy do ćwiczeń, hantle, karimata do rozciągania oraz piłki dmuchane czy steper do fitnessu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *