rabaty_roslin_cebulowych

Tworzenie rabat z roślin cebulowych

Rabaty z roślin cebulowych oraz bulwiastych budzą niekłamany podziw – wyróżnia je wyrazistość barw i różnorodność odmian. W dodatku wiele gatunków tej grupy roślin wytwarza kwiaty będące zwiastunami wiosny i rozwijające się w okresie, gdy przyroda dopiero zaczyna śmielej budzić się do życia. Przy zakładaniu rabat warto korzystać ze sprawdzonych wskazówek.

Rośliny cebulowe najczęściej są komponowane z roślinami jednorocznymi i bylinami. Ma to praktyczne uzasadnienie – w większości przypadków kwitną wiosną, a tylko niektóre gatunki wytwarzają kwiaty latem lub jesienią. Mimo to warto tworzyć niesztampowe kompozycje także w obrębie grupy. Jak wykorzystywać rośliny cebulowe na rabaty?

Klucz do sukcesu – wydłużenie terminu kwitnienia

 

Do rabat tworzonych z roślin cebulowych i bulwiastych warto wybierać gatunki o różnym terminie kwitnienia. Zaczyna się od „pierwszych oznak wiosny”: śnieżycy przebiśniegu i rannika zimowego, często kwitnących już na przełomie lutego i marca. Następnie w marcu kwitną krokusy oraz wczesne odmiany tulipanów. Kwiecień to okres pełni kwitnienia dla tulipanów, narcyzów, hiacyntów, szafirków i cebulic, maj – dla szachownic, czerwiec – dla błonczatek. Przez prawie całe lato kwitną mieczyki, acidantery i pacioreczniki. Jesień natomiast to czas krokusów jesiennych oraz zimowitów. Kompozycje warto dopełniać bylinami, których atutami są ozdobne liście oraz kwiaty. Można także postawić na oryginalne, mniej znane rośliny cebulowe i bulwiaste: iksję, krynkę, chlidanthusa pachnącego, mieczyka abisyńskiego czy szafirka armeńskiego. Duży wybór cebulek tulipanów i innych kwiatów można znaleźć w sklepach takich jak Leroy Merlin.

Najważniejsze zasady tworzenia rabat

 

Tworząc rabatę, należy trzymać się pewnych zasad. Jedna z nich mówi o tym, że rośliny niskie należy sadzić z przodu rabaty, średnie – na środku a wysokie – z tyłu. Dzięki temu kompozycja jest lepiej widoczna i efektowna, a rośliny (oczywiście przy odpowiednim ustawieniu rabaty względem słońca) są dobrze doświetlone. Idąc tą drogą, szafirki, hiacynty, krokusy, śnieżyce, niskie narcyzy i zimowity są dobrym materiałem na obrzeża i frontem. Tulipany są najbardziej elastyczne, gdyż poszczególne odmiany mogą znacznie różnić wysokością. Mieczyki, czosnki ozdobne lub krynki powinny być sadzone w tylnej części rabaty. Warto przy tym zadbać o podpory, zwłaszcza w przypadku podatnych na wywracanie mieczyków. Rośliny zaleca się sadzić w grupach po kilka, kilkanaście a przy większych rabatach nawet po kilkadziesiąt okazów należących do jednej odmiany. Kilka gatunków (lub odmian) tworzących barwny dywan będzie bardziej wyrazista i efektowna niż wielogatunkowy misz-masz. Oczywiście przy wyborze gatunków w pierwszej kolejności należy kierować się przede wszystkim ich wymaganiami dotyczącymi światła, rodzaju podłoża i mrozoodporności. Umieszczając cebulki lub bulwy w gruncie, trzeba pilnować nie tylko terminów, ale także rozstawy i głębokości sadzenia.

Rośliny cebulowe to grupa, której nie powinno zabraknąć w ogrodzie. To rzeczywiste „królowe rabat”, które coraz częściej wykorzystuje się do tworzenia niesztampowych dekoracji – takich jak uprawy w nowoczesnych pojemnikach, tworzenie naturalistycznych łąk i wiele innych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *