naturalne kosmetyki

Jak wybierać kosmetyki?

Sklepowe półki przykuwają nasz wzrok z odległości kilkunastu metrów kolorowymi opakowaniami i neonowymi napisami.

Kosmetyki mają piękne różowe opakowania i kwiatowe zapachy.No i jeszcze te zapewnienia producenta! Efekty już po pierwszym użyciu! Nic tylko brać i kupować! Tymczasem…

Każdy z nas już niejednokrotnie rozczarował się zakupionym produktem. Jak więc wybierać kosmetyki mądrze, tak by później nie żałować tej decyzji?

Skład kosmetyków

Kluczem do właściwego wyboru jest dokładne czytanie składu kosmetyków. Jest on zapisany za pomocą INCI (z ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), czyli ujednoliconego systemu obowiązującego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Według ustaw UE producent ma obowiązek podać na opakowaniu wszystkie substancje zawarte w jego specyfiku.

Według INCI składniki podane są w kolejności ilości ich występowania w produkcie. Na pierwszym miejscu listy będzie znajdować się substancja, której w kosmetyku jest najwięcej. Składniki, których w produkcie jest mniej niż jeden procent, mogą być podawane na końcu składu w losowej kolejności. Związki chemiczne podawane są w języku angielskim, a nazwy roślinne w języku łacińskim.

Jakie kosmetyki wybierać?

Dokładnie dostosuj kosmetyki do rodzaju twojej cery. Jeżeli masz cerę tłustą, krem do cery normalnej nie zaszkodzi ci, ale z pewnością nie przyniesie spektakularnych rezultatów. Nie daj się skusić znanej marce. Owszem – takie kosmetyki często są skuteczne, ale mają jedną znaczącą wadę – zawierają substancje uzależniające, które sprawiają, że twoja skóra bardzo źle zniesie odstawienie danego kosmetyku.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie kosmetyków w pełni naturalnych. Mimo powszechnej opinii, nierzadko są one tańsze od kosmetyków ze składnikami syntetycznymi (właśnie ze względu na markę produktu). Ponadto nie uzależniają i nie uczulają. Są również bardziej przyjazne dla środowiska i rzadziej testuje się je na zwierzętach.

Wybór kosmetyku to nie wszystko – kluczowe jest również jego prawidłowe stosowanie. Dlatego upewnij się, że dokładnie przeczytałeś instrukcje na opakowaniu, zanim użyjesz danego specyfiku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *