tenis ziemny

Jak sport wpływa na zdrowie?

Ciało człowieka jest stworzone do aktywności fizycznej, ponieważ od wieków właśnie taki styl życia prowadzili nasi przodkowie. Współcześnie ludzie nie zwracają uwagi na to, czy uprawiają sport. Powodów jest wiele np. chodzą do pracy/szkoły, więc nie mają czasu albo po prostu nie lubią go uprawiać. Niestety ten drugi powód jest powszechniejszy. Warto zastanowić się dlaczego.

Jak wiemy uprawianie sportu nie zawsze jest przyjemne – fitness zmusza nas do „wychodzenia ze strefy komfortu”, bieganie powoduje zadyszkę, a przy boksie można złamać nos. Nic przyjemnego, tym bardziej że przy każdej formie ćwiczeń można narazić się na kontuzję. Mimo wszystko sport to wybór. Możesz go uprawiać i widzieć szereg pozytywnych aspektów lub nie. To czy będziemy ćwiczyć zależy tylko i wyłącznie od nas. Możliwe, że wystarczy poznanie tych pozytywnych aspektów.

Co się stanie, gdy zaczniesz regularnie ćwiczyć?

1. Poprawisz sobie humor i uwolnisz hormony szczęścia.

Wiem jak to brzmi. Przecież wyżej jest napisane o zadyszce, kontuzji, wychodzeniu ze strefy komfortu. Pamiętaj że sport przybiera różne formy. Nie chcesz uprawiać fitnessu? Ok, zawsze możesz chodzić na basen i pływać. Gry zespołowe nie bardzo Ci podchodzą? Wybierz siłownię. Możliwości jest wiele. Życie to nie szkoła z nauczycielem, który mówi „dziś gramy w siatkówkę” i wszyscy musimy to robić. Rób to, co lubisz. Wtedy sport to będzie czysta przyjemność.

2. Wyćwiczysz silną wolę.

Nie ma nic lepszego niż satysfakcja ze zrobionego treningu pomimo tego że nam się nie chciało. Najtrudniej jest zacząć, ale gdy już ubierzesz się w swój strój treningowy albo spakujesz torbę na siłownię, to już pójdzie łatwiej. A treningi przekładają się na inne aspekty życia. Łatwiej będzie Ci odmówić ciasteczek lub zacząć projekt w pracy/szkole.

3. Zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób serca.

Kiedy uprawiamy sport, męczymy się, nasze tętno przyspiesza, krew krąży znacznie szybciej i wydajniej rozprowadza tlen do tkanek naszego ciała. To wszystko sprawia, że w naszych żyłach nie mają jak powstać zakrzepy, czy też popularne żylaki. W ten sposób zapobiegamy zawałowi serca. Ponad to dotleniamy organizm, co wbrew pozorom usunie nasze zmęczenie.

4. Wzmocnisz swoje ciało i poprawisz kondycję.

Dobiegnięcie na autobus przestanie sprawiać problem, dzięki większej wytrzymałości. Będziesz dysponował większą siłą, co może się przydać w naprawdę wielu sytuacjach.

5. Poprawisz wygląd swojej cery i ujędrnisz swoje ciało.

Poprzez pot z naszego ciała są usuwane toksyny przez skórę. Zanieczyszczenia są eliminowane, skóra oddycha, co przekłada się na mniejszą ilość niedoskonałości skórnych. Ujędrnienie przychodzi z czasem, ale nie ukrywajmy – każdy, bez względu na płeć i wiek, marzy o jędrnym ciele.

Ważne jest żeby codziennie się ruszać – wystarczy zamiast windy wybrać schody, więcej chodzić. To naprawdę proste, a ma wiele korzyści. A i pamiętajmy, że lepszy 15 minutowy trening niż żaden! Teraz już nikt nie powie „nie mam czasu”. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *